زیبایی و آرایش

توصیه هایی برای مراقبت از ناخن

مراقبت از ناخن

برای مراقبت از ناخن های خود باید یک سری نکات را رعایت کنیم در این مقاله می خواهیم توصیه هایی برای مراقبت از ناخن را برای شما بگوییم.

شاید افراد به اندازه ایی که به مراقبت از پوست و مو خود اهمیت می دهند برای ناخن های خود اهمیت نمی دهند و تنها به فکر زیبا کردن آن هستند در صورتیکه ناخن های مرتب به سادگی هم زیبا هستند و نیاز به رسیدگی مداوم برای زیبایی نخواهند داشت .

کارهای زیادی از قبیل کاشت ، ژلیش ، مانیکور ، پدیکور و … را می توان بر روی ناخن انجام داد اما پیش از رسیدگی به زیبایی ناخن ها باید به فکر سلامتی آن باشیم تا از شکنندگی و نازک شدن آن ها جلوگیری کنیم.

 

توصیه هایی برای مراقبت از ناخن

1 – رعایت نکات بهداشتی

همیشه شروع بیماری ها با رعایت نکردن بهداشت و شیوع میکروب ها آغاز می شود و این موضوع برای تمامی قسمت های بدن هم همینطور می باشد .

باید ناخن ها را خشک و تمیز نگه داریم و زمینه رشد قارچ و میکروب را با مرطوب نگه داشتن ناخن فراهم نکنیم . بهتر است برای شستن ظرف ها از دستکش استفاده کنیم و با مدت طولانی دست و ناخن خود را در زیر آب نگه نداریم که باعث نازک شدن و شکننده شدن ناخن ها می شود.

در هنگاماستفاده از دستکش این موضوع را در نظر بگیرید که اگر دستکش شما خیس شد و یا کثیف بود حتما آن را تمیز کنید و در آفتاب اجازه دهید ضدعفونی شود زیرا استفاده از دستکش خیس ضرر بسیار زیادی برای پوست دست شما دارد و باعث ایجاد میکروب در ناخن شما می شود.

حتما با سوهان های ظریف زیر ناخن خود را تمیز کنید و اجازه ندهید کثیفی در زیر ناخن بماند.

2 – مرطوب کننده را فراموش نکنید

مطمئنن هنگامیکه پوست دست شما خشک می شود به سراغ مرطوب کننده می روید و به پوست دست خود آبرسانی می کنید اما ممکن است متوجه خشک شدن ناخن های خود نشوید و به درستی به آن ها مرطوب کننده نزنید .

دقت داشته باشید که ناخن های شما نیز احتیاج به آبرسانی دارند پس برای مراقب از ناخن آن ها را با مرطوب کننده و یا روغن های گیاهی آن ها را چرب کنید و مواد ویتامینه لازم را نیز به ناخن های خود برسانید .

مرطوب کننده ناخن3 – کوتاه کردن ناخن

تا به حال به این موضوع توجه کرده ایید که ناخن های شما بعد از حمام بسیار نرم تر می شود ؟

بنابراین بهتر است برای کوتاه کردن ناخن ها در زمان هایی که ناخن شما خشک و محکم است خودداری کنید و بعد از حمام بهترین زمان برای گرفتن ناخن ها می باشد زیرا ناخن های شما در ان موقع بسیار نرم و منعطف است و شکنندگی ندارد .

4 – به اندازه لاک بزنید

زیبایی یکی از امور مهم در زندگی روزمره همه ی ما می باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که امور مربوط به زیبایی نباید باعث مشکل برای ما شود پس برای مراقبت از ناخن بیش از اندازه لاک را روی ناخن نگه دارید .

اگر به مدت طولانی لاک را بر روی ناخن خود نگه داریم باعث می شود اکسیژن کمتری به ناخن برسد و همچنین اگر لاک بزنیم و بخواهیم مدام رنگ آن را عوض کنیم باید به طور دائم از لاک پاک کن ها استفاده کنیم که این باعث ضرر رساندن به ناخن می شود به خصوص اگر لاک پاک کن ها دارای استون باشد که به شدت استقامت ناخن را کم  میکند و باعث خشک شدن ناخن ها می شود.

اما اگر ناخن های نازکی دارید می توانید برا مراقبت از ناخن از لاک های بی رنگ استفاده کنید تا بتوانید اکمی ناخن های خود را محکم تر نگه دارید و استقامت آن ها ر بیشتر کنید .

اگر می خواهید لاک روی ناخن خود را  پاک کنید هرگز لاک را نخراشید این کار سطح ناخن شما را نازک میکند و روی ناخن را خط خطی میکند .

همچنین بهتر است از لاک های معتبرتر استفاده کنید زیرا لاک های تقلبی دارای سولفات هستند که باعث خشک شدن سطح ناخن شما می شوند .

لاک ناخن

5 – پوست شدن کنار ناخن

شاید خیلی از افراد هنوز عادت های بچگی خود را فراموش نکرده باشند و آن ها را در بزرگی هم تکرار کنند .

یکی از این عادت های بد جویدن ناخن ها و پوست اطراف ناخن می باشد که این کار علاوه بر اینکه زیبایی ناخن شما را بسیار کم میکند همچنین باعث می شود باکتری راحت وارد بدن شما شود .

اگر عادت به جویدن ناخن دارید به راحتی میکروب ها را وارد بدن خود می کنید .

6 – سوهان کشیدن ناخن

خانم هایی که به فکر مراقبت از ناخن ها هستید ، به این موضوع دقت کنید که در یک جهت سوهان بزنید و مدام رفت و برگشتی سوهان را روی ناخن خود نکشید که باعث ضعیف شدن ناخن های شما می شود .

از گوشه ی ناخن سوهان زدن را شروع کنید به سمت مرکز ناخن و دوباره برگردید از اول ناخن سوهان بکشید، این موضوع هم در مراقبت از ناخن شما تاثیر زیادی دارد .

سوهان ناخن

7 – افزایش استقامت ناخن

از راهکارهای طبیعی و معروف برای افزایش مقاومت ناخن استفاده از آبلیمو و شیر است که کافیه ناخن هایتان را به مدت چند دقیقه در آبلیمو و یا شیر بگذارید و یا اینکه به جای این می توانید از قرص ویتامین E استفاده کنید که قرص و باز می کنید و از نواد داخلش روی ناخن چند دقیقه ماساژ دهید و بعد از خشک شدن ناخنتان را بشویید.

 

8 – مانیکورهای پایه آب

این نکته را در مراقبت از ناخن خود در نظر بگیرید که اگر از مانیکورهای پایه ایی آب استفاده می کنید حتما دقت کنید که از ابزارهای فلزی استفاده نشود زیرا در هنگام مرطوب بودن ناخن های شما آسیب پذیر هستند و این ابزارها باعث آسیب به ناخن می شوند بهتر است از ابزارهای چوبی استفاده شود.

9- رعایت رژیم غذایی

همیشه یکی از مهم ترین نکات برای سلامتی داشتن رژیم غذایی مناسب است و این موضوع برای پوست ، مو و ناخن شما هم نیز صدق می کند .

برای مراقبت از ناخن حتما رژیم غذایی خوبی را رعایت کنید ، بهتر است رژیم شما دارای ویتامین E ، D ،منیزیم و اهن باشد تا استحکام و مقاومت ناخن شما را بیشتر کند.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *